Mantolama Nasıl Yapılır

Yayınlayan

Tarih

1 Haziran 2021

Katagori

Mantolama

Mantolama uygulaması aşağıda yazılı olan sıra ile yapılır:

  • Mantolama uygulamasına başlamadan önce yüzey hazırlığı yapılmalıdır. Mantolama uygulamasından önce, mantolama uygulaması yapılacak olan yüzey her türlü kir, yağ ve tozdan arındırılmalı, yüzeyin durumuna göre aderans artırıcı malzemeler kullanılarak mantolama levhasının uygulanacağı yüzeyin tutuculuğu arttırılmalıdır.
  • Mantolama su basman profilinin yerleştirilmesi: Mantolama levhalarının düzgün ve aynı hizada uygulanabilmesi için, levhalarsu basman profillerini yerleştirilerek mantolama işlemine başlanır.
  • Mantolama ısı yalıtım levhasının mantolama yapılacak olan yüzeye yukarıda bahsedilen çimento ya da poliüretan esaslı mantolama ısı yalıtım levha yapıştırıcıları ile yapıştırılması.
  • Mantolama ıs yalıtım levhalarına dübellerinin uygulanması: Mantolama ısı yalıtım levha yapıştırıcıları ile mantolama ısı yalıtım levhaların yapıştırıldıktan yaklaşık bir gün sonra, yapıştırıcının kuruduğundan emin olduktan sonra plastik mantolama dübelleriuygulanır. Mantolama dübelinin takılması için önce matkapla delik açılır, ardından dübeller yerleştirilir. Kaç tane mantolama dübeli kullanılacağı, yukarıda bahsedildiği gibi binanın konumu ve yüksekliğine göre belirlenir.
  • Kenar ve köşe profillerinin uygulanması: Mantolama köşe profilleri, köşeler, dilatasyonlar, denizlik kenarları gibi noktaların düzgün bir şekilde oluşması ve darbelere karşı mukavemet kazanması amacıyla uygulanır.
  • Uygulama yapılan yüzeye yapıştırılan mantolama ısı yalıtım levhaları üzerine birinci kat mantolama sıvasının ve akabinde mantolama filesinin uygulanması. İkinci kat sıva işleminin yapılması.
  • Son kat dekoratif sıva işleminin uygulanması: Fileli sıvauygulaması kuruduktan sonra dekoratif kaplama tabakası uygulanır. Çimento esaslı cephe kaplamaları ve boya son işlem olarak uygulandığından binada yukarıdan aşağıya olacak şekilde mala tatbik edilir.
  • Astar ve boya uygulamasının yapılması. Bu işle ile birlikte mantolama uygulaması sonlandırılmış olur.

 

DİĞER HABERLER

WeCreativez WhatsApp Support
Çukuorva Polistren Destek Hattı
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?